FAQ

reportaż ślubny

Najczęściej zadawane pytania przed podpisaniem umowy

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że przed ślubem jest wiele rzeczy, które musicie załatwić. Zapewne nurtuje Was wiele pytań dotyczących fotografii, stąd stworzyłam dla Was FAQ ? rzeczy, o które zawsze pytacie. Mam nadzieję, że znajdziecie tu odpowiedzi na najbardziej nurtujące Was pytania, a przy naszym spotkaniu będziemy mogli spokojnie napić się kawy i rozmawiać o szczegółach Waszej uroczystości. 🙂

Reportaż Ślubny – co zawiera ?

 • Moją pracę przez 12 godzin lub mniej w zależności od wybranego pakietu
 • krótka sesja plenerowa w dniu ślubu, totalne wsparcie – wszystko Wam powiem i pomogę bez sztucznego pozowania, będzie na luzie ale i pięknie jak w magazynach mody 😀
 • Spójnie przygotowane zdjęcia, które będą mieć ponadczasowe kolory ułożone w historię
 • Zdjęcia z każdego ważnego momentu ale także rozmawiających, śmiejących gości przy stolikach, gesty, spojrzenia, atmosferę która towarzyszy dniu ślubu – różne sytuacje, których Wy możecie nie zauważyć będąc gdzieś indziej. W dniu ślubu robię około 15 km pieszo z aparatem by wszystko zarejestrować, tak by za 20 lat te zdjęcia wciąż przywoływały emocje z tego dnia.
 • 50 odbitek w formacje 15 x 23 cm w pięknym pudełku z pendrive
 • galeria internetowa na hasło, w której możecie ukrywać zdjęcia, które chcecie zostawić tylko dla siebie
 • pełne wsparcie i zaangażowanie w dniu ślubu – nie raz pomagałam coś zszyć, dostarczyć, pomóc w czymś – jestem tam dla Was i wiem, że z moim doświadczeniem w kwestii ślubów mogę wiele pomóc
 • pomoc w ułożeniu planu dnia ślubu, dogrania szczegółów i polecenia innych super usługodawców,
  z którymi stworzymy dla Was piękne i niezapomniane wesele
 • poradnik ślubny wypełniony inspiracjami oraz polecajkami sukien ślubnych, garniturów , dodatków.
  W poradniku opowiadam jak przygotować się do dnia ślubu pod kątem zdjęć tak by się tym nie stresować a wypaść po prostu pięknie
 • zdjęcia ze ślubu do miesiąca czasu czasu – to dla mnie ważne, byście nie czekali na zdjęcia zbyt długo. Ja sama nie lubię czekać także staram się by zdjęcia były szybko w waszych rękach
 • możliwość pracy w duecie z drugim fotografem co potęguje ilością różnorodności zdjęć i sytuacji w całości materiału, możecie mieć wówczas zdjęcie wejścia do kościoła z chóru i z przodu, ważne momenty z różnych perspektyw i różnego postrzegania świata przez Naszą dwójkę

Jaki powinien być fotograf wybrany na ten wyjątkowy dzień?

Przede wszystkim macie się czuć swobodnie. Spędzicie z nim niemal cały dzień – od przygotowań aż do nocy, możliwe, że też plener ślubny lub sesje narzeczeńską czasem w najdalszych zakątkach świata i musicie ze sobą wytrzymać kilka dni lub godzin! Musicie czuć z fotografem nić porozumienia – ze swojej strony obiecuję, że poznam Was bardzo dobrze. Chcecie poznać mnie bliżej? Kliknijcie tutaj i wejdźcie w mój świat już dzisiaj.

Sesja narzeczeńska – czy na pewno warto?

Sesja narzeczeńska będzie dla nas małym preludium przed Waszym wielkim dniem! Poznamy się bliżej, zobaczycie jak się nam pracuje – to będzie prawdziwa próba generalna! Podczas tej sesji nie tylko zyskacie piękne zdjęcia, ale spędzicie dobry czas i poczujecie pewność przed aparatem. Zawsze namawiam parę by potraktowała sesję jako czas tylko dla siebie, jak randkę, jak nową przygodę, by jeszcze lepiej się poznać, odpocząć od pracy, porozmawiać, poprzytulać się i powygłupiać. To taki czas tylko dla Was. Odbitki z sesji narzeczeńskiej mogą być także świetnym prezentem dla rodziców, dziadków czy też gości weselnych, a także mogą być wykorzystane jako element zaproszeń. Cena sesji narzeczeńskich jest różna, a zależy to po prostu od wybranego pakietu i miejsca, gdzie taka sesja się odbędzie. Poniżej przeczytacie post o tym, dlaczego tak uwielbiam sesje narzeczeńskie!

sesja narzeczeńska Żory

Ile dostajemy zdjęć ze ślubu?

W dniu ślubu oraz podczas zabawy weselnej robię naprawdę dużo zdjęć, często nawet nie wiecie kiedy i z pewnością nic nie umknie mojej uwadze. Finalnie oddaję Wam galerię, która składa się minimum z 400 zdjęć, chociaż w większości przypadków nie wychodzi mi to i dostajecie więcej zdjęć. Całość dostajecie w galerii internetowej, którą możecie udostępnić gościom oraz na pendrivie. Album ślubny tworzymy wspólnie w specjalnym kreatorze: przeważnie znajduje się w nim 50 zdjęć z reportażu oraz dodatkowo zdjęcia z sesji narzeczeńskiej i pleneru, w zależności od Waszych preferencji.

Z jakim wyprzedzeniem zarezerwować datę ślubu u fotografa?

Im szybciej, tym lepiej – jednakże nie szybciej niż na 2 lata przed. Najczęściej terminy mam zarezerwowane na rok lub dwa do przodu, ale są też krótkie piłki i umowę podpisuję na dwa miesiące przed. Wszystko to zależne jest od mojej dostępności i tego w jakim dniu i miesiącu jest ślub. Nie podpisuję umów dalej niż dwa lata w przód. Powód jest prozaiczny – cena materiałów oraz koszty prowadzenia firmy mogą się zmienić. Można oczywiście dokonać wstępnej rezerwacji, ale dopiero po podpisaniu umowy otrzymujecie gwarancję rezerwacji terminu. Datę pleneru oraz sesji narzeczeńskich ustalamy indywidualnie, poza dniami w których realizuję reportaże ślubne.

Jak wygląda moja praca w dniu ślubu?

Zaczynam od detali, następnie przechodzę do Waszych przygotowań, błogosławieństwa, wyjścia z domu, ceremonii aż do oczepin. Jeśli myślicie o sesji plenerowej w dniu ślubu dobrze jest ją zrobić tuż po ceremonii a na chwilę przed rozpoczęciem wesela ? taka sesja trwa wtedy dwadzieścia minut, bo w końcu nie chcemy niecierpliwić oczekujących gości. Sytuacja ma się inaczej, gdy jest to przyjęcie plenerowe ? szkoda marnować potencjał dostępny na miejscu ? jestem dla Was wtedy dostępna przez cały czas zabawy. Ważną rzeczą, aby przed moim przyjazdem na Wasze przygotowania do ślubu mieć skupione w jednym miejscu zaproszenia ślubne, biżuterię, bukiet Panny Młodej, butonierkę, suknię ślubną i buty ? to są elementy nieodłącznie związane z Waszym dniem, a które zacznę uwieczniać na samym początku. Dlaczego właśnie tak? Wasi najbliżsi będą przyzwyczajać się do mojej obecności w domu, a następne zdjęcia wychodzą bardzo naturalnie. Szanuję Waszą prywatność ? nie musicie obawiać się zdjęć, gdzie nie będziecie w pełni ubrani ? zdjęcia z ubierania zawierają detale, takie jak zapięcia sukni czy spinek przy mankietach. Macie się czuć komfortowo i zrelaksowani ? w końcu to Wasz Wielki Dzień i więcej stresów nie potrzebujecie! Podczas ceremonii w kościele jestem niemal niezauważalna ? to szacunek dla religii, dla Was i Waszych gości ? to Was mają oglądać, a nie skupiać się na mnie. Moja praca kończy się parę minut po północy ? oczepiny to ostatni moment który rejestruję ? jeśli chcecie uwiecznić chwilę z krojeniem tortu lub atrakcje weselne ? proszę by odbyły się przed północą.

First Look

Zapewne, zgodnie z tradycją, nie będziecie się widzieć w trakcie przygotowań, nawet jeśli robicie je w jednym mieszkaniu czy też domu. Kiedy Para Młoda jest już gotowa organizuję moment Waszego spotkania ? to jedyna rzecz, którą będę ?inscenizować? podczas Waszego dnia (no, może oprócz zdjęć z gośćmi! ;)) Wybieram miejsce, ustawiam Pana Młodego i czekamy wspólnie na Pannę Młodą. Myślicie, że to zdjęcie będzie sztuczne? Nic bardziej mylnego ? magia towarzysząca temu dniu pozwala zrujnować cały mój zamysł bo nigdy nie uda mi się przewidzieć Waszych reakcji i to jest najpiękniejsza rzecz w tym misternym planowaniu. Tego momentu nie da się wyreżyserować, ale gwarantuję Wam że migawka aparatu doskonale odda tę niesamowicie emocjonalną chwilę. Jeśli nie chcecie mojej obecności przy błogosławieństwie rodziców ? po prostu dajcie mi o tym znać.Macie się czuć komfortowo, a Wasze uczucia są dla mnie najważniejsze.

Jak wyglądają formalności – podpisanie umowy, płatności, spotkanie?

Spotkanie w cztery oczy jest dla mnie bardzo ważne – nie ważne czy zrobimy to przez Skype lub podczas wspólnej kawy czy herbaty, ważne aby zamienić ze sobą słowo widząc siebie nawzajem. Jeśli mieszkamy od siebie daleko, a po rozmowie zdecydowaliście się na podpisanie umowy – formalności załatwimy poprzez pocztę, a jeśli dopinamy wszystko na spotkaniu to umowę mamy z głowy. Zadatek to 1000 zł z umówionej kwoty, który uiszcza się maksymalnie do 3 dni od dnia podpisania umowy, drugą ratę wpłacacie po weselu. Po podpisaniu umowy otrzymujecie ode mnie poradnik Pary Młodej, który na pewno pomoże Wam lepiej przygotować się do tego wyjątkowego dnia pod kątem zdjęć ale też innych aspektów na podstawie doświadczeń zbieranych przy moich Parach Młodych. Na dwa tygodnie przed dopinamy szczegóły dotyczące uroczystości i mojego uczestnictwa w specjalnie dla Was przygotowałam formularz, który jest łatwy i przyjemny w uzupełnieniu i nie odrywa Was od ważnych spraw związanych z Waszym wielkim dniem.

fotograf ślubny śląsk

Czym różni się sesja w dniu ślubu od sesji w innym dniu?

Sesja w inny dzień jest na pewno dłuższa i bardziej wieloplanowa ? w dniu ślubu nie chcę Was zabierać na dłużej od gości, więc przeznaczam dla Was 30 minut (chwila po ceremonii i chwila przed zachodem słońca) i w zupełności ten czas wystarcza aby uzyskać sporo różnorodnych zdjęć, choć nie tyle ile w przypadku sesji innego dnia, kiedy czas nas nie ogranicza.

Ile czasu podczas wesela powinniśmy zarezerwować na zdjęcia z rodziną?

Zdjęcia ustawiane z rodziną zajmują nie więcej jak 30 minut. Oczywiście, wszystko zależy od ilości osób, z którymi chcecie mieć takie pamiątkowe ujęcia. Godzinę zdjęć ustalam z Wami i najczęściej z pomocą DJa zapraszamy wszystkich obecnych w wybrane miejsce na sesję zdjęciową. Aranżujemy wtedy zdjęcie pamiątkowe z wszystkimi gośćmi, a następnie indywidualne zdjęcia pamiątkowe ze znajomymi i rodziną. Często taka sesja odbywa się na chwilę przed zachodem słońca ? tak aby i Was porwać na krótki, romantyczny spacer podczas którego zrobimy małą sesję zdjęciową tylko we dwoje.

Co jeśli nie będę mogła przyjechać na nasz ślub?

Czyli wypadki tak zwane losowe, nigdy jeszcze nie było takiej sytuacji, że ktoś musiał mnie zastąpić ale zdarzyło mi się już zastępować innych fotografów, gdy Oni nie mogli się pojawić na weselu swojej Pary Młodej, często było to spowodowane, niestety, stanem zdrowia lub wypadkiem. I tutaj pędzę Wam z odpowiedzią, mianowicie zajmę się swoim zastępstwem oraz wszystkimi formalnościami tak by nie dokładać Wam zmartwień, jestem na wielu grupach fotograficznych gdzie wspieramy się nawzajem i nawet w wyjątkowej sytuacji, przykładowo gdyby coś wydarzyło się nawet w dniu wesela jestem w stanie od razu zareagować i zapewnić sobie zastępstwo na takim samym lub lepszym poziomie technicznym, jednak wszystko co ustaliliście ze mną obowiązuje oraz to ja później obrabiam i oddaje Wam materiał. 🙂

Jak wygląda plener ślubny gdy jedziemy gdzieś dalej? Co z noclegiem i dojazdem?

Jeśli wybieramy się w plener zagraniczny to wszystkie szczegóły dojazdu i noclegu ustalamy indywidualnie, w zależności od miejsca oraz czasu jaki potrzebujemy na zrealizowanie całej sesji, jeśli chodzi o plenery w pobliżu to przeważnie jedziemy na nie jednym samochodem, albo spotykamy się w jakimś punkcie, jeśli jest to plener w niedalekiej okolicy to wtedy kosztów dojazdu nie ma, to także dotyczy noclegu.