fbpx
sesja rodzinna lifestyle domowa Żory

Sesja lifestyle – na czym polega?

Czym jest sesja lifestyle?

Sesje lifestyle to szerokie pojęcie, pod którym może kryć się wiele innych określeń – sesja rodzinna, noworodkowa, pary, małżeńska – nazewnictwo jest jednak umowne, a każda sesja jest inna i opowiada o przeróżnych, pięknych częściach życia codziennego. Każdego dnia wykonujemy rzeczy, które wydają nam się rutyną. Nie zastanawiamy się nad zapamiętywaniem takiego stanu rzeczy. Mija jednak rok, dwa, później dekada, a wspomnienia ulatują – zmieniają się obowiązki, zwyczaje, miejsca zamieszkania, dzieci rosną i zmieniamy się my sami.

Dlatego też warto zadbać o uwiecznienie wspomnień dnia codziennego teraz, aby za kilkadziesiąt lat usiąść wygodnie przy kominku i wspomóc zdjęciami swoją pamięć i przywołać te nawet najprostsze wspomnienia z życia codziennego. Właśnie – życia codziennego, dlatego wybór miejsca zależy od Was, to może być Wasz dom czy mieszkanie ale chętnie pójdę z Wami w plener w Wasze ulubione miejsce.

Tak właściwie to po co mi profesjonalna sesja w ciągu dnia, w moim domu, skoro na wyciągnięcie ręki mam telefon, którym mogę nagrać i sfotografować, co tylko zechcę? Jest w tym wiele prawdy, ale czai się tu niebezpieczeństwo i pewien paradoks. Pozwoliliśmy się zamknąć w swoistej iluzji, w perspektywie możliwości nieograniczonego uwieczniania otaczającego nas świata.

I tym sposobem każdy z nas posiada setki, jeśli nie tysiące, zdjęć i filmów na naszych smartfonach, które z biegiem lat i zmian telefonu na nowy giną bezpowrotnie lub pozostają zapomniane na dyskach przenośnych. Na tych zdjęciach będziecie razem – będę fotografować Wasze gesty, spojrzenia, zabawy, czasem coś podpowiem ale na pewno nie będę nic reżyserować. Na tym polega sesja lifestyle,  by wszystko to, co finalnie zobaczycie na zdjęciach było Wasze.

Jakie momenty fotografuje w trakcie sesji lifestyle? 

Odpowiedź jest najprostsza z możliwych – zwyczajne! Codzienność, Wasze relacje, ulubione miejsca, nawyki i wspólne zabawy to bardzo wdzięczne sytuacje, a zdjęcia zrobione w ich trakcie maksymalnie oddają prawdziwość emocji, uczuć i relacji. Nie lubisz pozować? To idealnie trafiliście, w czasie sesji nie ma zdjęć pozowanych, żeby uchwycić naturalność i autentyczność możecie liczyć jedynie na moje sugestie i podpowiedzi, ale najważniejsi jesteście wy i mikromomenty, które uwielbiam fotografować. 

Jak się przygotować do takiej sesji?

Ubiór, otoczenie czy makijaż nie powinny przyćmiewać prawdziwej istoty sesji – czyli uchwycenia codzienności w autentycznej formie. Najważniejszy jest ubiór, przede wszystkim podczas sesji domowej najważniejsze byście czuli się komfortowo i wygodnie, zależy mi byście mieli raczej jasne ubrania w pastelowych, beżowych, szarych i białych odcieniach. Co ważne – warto zrezygnować z ubrań z nadrukami czy w bardzo krzykliwych, ostrych kolorach jak czerwony, mocny róż, neonowy zielony – pewnie rozumiecie! 🙂

Przygotowałam TUTAJ dla Was inspiracje na pintereście, ale na pewno chętnie Wam doradzę w domu jeśli zajdzie taka potrzeba. Drugą rzeczą jest porządek w przestrzeni, w której będą robione zdjęcia. Nie ma jednak potrzeby aby “szaleć” z przygotowaniami, po prostu pochowajcie zabawki, kable i trochę zminimalizujcie ilość rzeczy w pomieszczeniu by nie odciągały uwagi od fotografowanych osób, ale nie jest to przymus. Pamiętajcie, że to przede wszystkim pamiątka dla Was, ja mogę Wam zasugerować coś, ale najważniejsze byście Wy byli zadowoleni. 

U nas w domu panuje chaos!

No dobra, umówmy się, nie wszystkie dzieci chcą sie przytulać, niektóre najchętniej rzucałyby czymś w młodsze rodzeństwo, biegały ciagle po domu i krzyczały na całe gardło – jednym słowem chaos. I trzeba ten chaos zrobić kontrolowanym! Wspólnymi siłami wymyślamy zabawy w bitwę na poduszki, pieczenie ciastek podczas, których można sypać mąką czy inne ruchowe zabawy, które Wasze dzieci lubią – na pewno je znacie! A może trzeba je połaskotać lub zbudować razem bazę? Na pewno wspólnymi siłami możemy stworzyć super pole do zabawy, w którym zarówno nieśmiałe ciche dziecko weźmie udział jak i rozbrykany łobuz.

Kiedy zrobić sesję lifestyle? 

W każdym momencie życia, który akurat chcemy zapamiętać. Jeśli chodzi o ramy czasowe, to sesje domowe wykonuję w godzinach 10:00-14:00, natomiast na sesje w plenerze robię zwykle 2 godziny przed zachodem słońca, tj. 16:00-20:00, oczywiście w zależności od pory roku. Zapraszam do kontaktu a także pytań w komentarzach jeśli jakieś macie, oraz do obejrzenia efektów wykonanych już wcześniej sesji. Znajdziecie tam sporo inspiracji, a być może też codzienne sytuacje, z którymi sami się utożsamiacie.

Rodzinna sesja domowa w Żorach fotograf rodzinny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *