fbpx
wybór fotografa na ślub

Wybór fotografa na ślub – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Wybór fotografa na ślub może być trudny, zatem czym się kierować?

Dla laika to ciężka sprawa, bo jak ma rozróżnić osobę początkującą od profesjonalisty? Osoba, która nie ma pojęcia o fotografii, ale marzy o pięknych zdjęciach (nie tylko kwiatów czy detali, ale przede wszystkim o uchwyconych momentach, gestach, łzach czy spojrzeniach) musi poświęcić o wiele więcej czasu na weryfikację przyszłej współpracy.

​​​Piękne obrazki na Instagramie to codzienność. Bądźmy szczerzy — każdy potrafi zrobić telefonem choć jedno ładne zdjęcie, ale zrobienie 400 wyjątkowych, opowiadających historię, w której będą wychwycone nie tylko ważne momenty, ale właśnie te ułamki sekund to już wyzwanie. I tym reportażysta różni się od osoby początkującej. Piękne Instagramy kuszą swoimi zdjęciami, więc jak wybrać tego najlepszego fotografa?​​​​​​​​ Na początek mam kilka wskazówek, co możecie zrobić by czuć, że podjęliście dobrą decyzję i Wasze zdjęcia będą takie, o jakich marzycie!

  1. Przejrzyjcie pełen reportaż z dnia ślubu stworzony przez fotografa lub nawet kilka. Wtedy zobaczycie kadrowanie, kolory, spójność, emocje i poczujecie, czy takie właśnie zdjęcia chcecie mieć. Każdy z nas ma indywidualne poczucie stylu i szuka czegoś innego. Najważniejsze jednak, żebyście oglądając zdjęcia innej pary czuli, że te zdjęcia Wam się podobają!​​
  2. Obejrzyjcie albumy i wydruki ze ślubów, bo to, co wygląda dobrze na komputerze, może inaczej wyglądać w druku, a także da Wam to pogląd na jakość produktu finalnego (np. jeśli u mnie w pakiecie z reportażem jest album to zawsze go pokazuję, jak będzie on wyglądał).
  3. Zobaczcie, co fotograf oferuje poza usługą reportażu — czy w cenie są albumy, odbitki, poradnik ślubny lub wsparcie merytoryczne (np. ja udzielam je moim klientom od podpisania umowy aż po dzień odbioru finalnego materiału ze ślubu).​​​​​​​​
  4. Poczytajcie opinie, wybierzcie się na spotkanie i zobaczcie czy się dogadujecie. Fotograf będzie Wam towarzyszyć w bardzo intymnym momencie życia — to ważne by dobrze się przy nim czuć.​​​​​​​​
  5. Zapytajcie, ile będziecie czekać na zdjęcia. Ja oddaję zdjęcia ze ślubu w 4 tygodnie, ale niektórzy w 3 miesiące. Słyszałam też o przypadku czekania przez rok — zastanówcie się, czy ma to dla Was znaczenie.

Przede wszystkim jednak, jako Para Młoda, musicie czuć się przy tej osobie swobodnie. Osobie (ponieważ umiejętności techniczne to nie wszystko, czynnik ludzki jest tu wyjątkowo ważny), która oprócz odpowiedniego warsztatu potrafi wykazać się intuicją i refleksem, aby być w stanie uchwycić ułamki sekund w nieziemskie kadry.

Z fotografem spędzicie niemal cały dzień — od przygotowań, przez wzruszający i magiczny pierwszy taniec, aż do oczepin, prawdopodobnie także plener ślubny — niejednokrotnie w najdalszych zakątkach świata! Ważne, abyście czuli się w swojej obecności dobrze i pozwolili sobie na odrobinę luzu, który jak nic innego, dodaje zdjęciom autentyczności. Nawiązanie nici porozumienia z fotografem jest nieocenione.

Dla przykładu ja rozmawiam ze swoimi klientami o muzyce, filmach, podróżach, i po prostu jestem dla nich znajomą, a nie panią fotograf. Personalne podejście to cecha, dzięki której uzyskacie niepowtarzalne, wyjątkowe i oddające charakter — zarówno Wasz, jak i uroczystości — kadry.

Techniczne aspekty wyboru fotografa na ślub

Jednym z ważniejszych kryterium wyboru jest cena reportażu ślubnego oraz oferty (które są ze sobą ściśle powiązane). Ceny fotografów ślubnych są uzależnione od wielu czynników. U mnie jest to zależne od ilości godzin pracy. Posiadam pakiety 5, 10 i 12-godzinne, a do każdego można dobrać albumy i inne dodatki. Dzięki wachlarzowi różnych możliwości można wybrać te elementy reportażu ślubnego, które są najciekawsze i najbardziej wartościowe dla Was.

Jak wygląda moja praca jako fotografki w dniu ślubu?

Zaczynam od detali, następnie przechodzę do Waszych przygotowań, błogosławieństwa i wyjścia z domu. Przechodząc przez ceremonię i wesele, fotografuję uroczystość aż do umówionej godziny. Niezmiernie niepozornym, lecz ważnym szczegółem jest, aby przed moim przyjazdem na przygotowania do ślubu mieć skupione w jednym miejscu takie elementy, jak zaproszenia ślubne, biżuterię, bukiet Panny Młodej, suknię ślubną i buty. Są to przedmioty nieodłącznie związane z tym ważnym dniem, a które zacznę uwieczniać na samym początku. Nie jest to obligatoryjne, ale w dobie Instagrama i Pinteresta piękne obrazki detali po prostu kuszą i ja sama lubię przeplatać je w reportażu razem z emocjonującymi chwilami.

Dlaczego przygotowania są takie ważne?

Po pierwsze to bardzo intymny moment w dniu ślubu — najbliżsi ludzie szykują się z Wami do jednego z najważniejszych dni w Waszym życiu. Są spojrzenia, łzy, wzruszenia, rozmowy i śmiechy, a ponieważ jesteście w otoczeniu tylko tych najbliższych, to zdjęcia wyjdą autentyczne. Po drugie Wasi bliscy będą przyzwyczajać się do obecności fotografa w domu, dzięki czemu kolejne zdjęcia wyjdą bardzo naturalnie. Dla przykładu, w trakcie mojej pracy przestaję być w pewnym momencie panią fotograf, a zaczynam Uśką. Mogę podejść wtedy bliżej rodziny i nikt nie zwraca już uwagi na aparat — zdjęcia wyglądają, jakby robił je właśnie jej członek.

Dobry fotograf zawsze będzie szanował Waszą prywatność — nie musicie obawiać się zdjęć, gdzie nie będziecie w pełni ubrani. Osobiście zawsze pytam, czy ten element przygotowań ma być na zdjęciach. Macie się czuć komfortowo — w końcu to Wasz Wielki Dzień i więcej stresów nie potrzebujecie!

Podczas ceremonii w kościele fotograf powinien być niemal niezauważalny — ubrać się elegancko jak gość i wtopić się w otoczenie, a także cicho się poruszać. Dobrze, jeśli posiada licencję do wykonywania zdjęć w obiektach sakralnych, żeby wiedzieć, kiedy wolno, a kiedy nie wolno fotografować.

First Look

Zapewne, zgodnie z tradycją, nie będziecie się widzieć w trakcie przygotowań, nawet jeśli mieszkacie wspólnie. Kiedy Para Młoda jest już gotowa, organizuje się moment spotkania — to jedyna rzecz, którą fotograf pomoże Wam „zainscenizować” podczas tego dnia.

Jak to wygląda? Osobiście wybieram miejsce, ustawiam Pana Młodego i czekamy wspólnie na Pannę Młodą. I wtedy wchodzi Ona, cała na biało. Myślicie, że to zdjęcie będzie sztuczne? Nic bardziej mylnego! Emocje towarzyszące temu dniu, są tak nieprzewidywalne, że mogą wywrócić do góry nogami cały mój zamysł — nie sposób przecież tego przewidzieć! Pan Młody zobaczy swoją ukochaną w TYM wyjątkowym dniu po raz pierwszy. Tego momentu nie da się wyreżyserować, ale gwarantuję Wam, że zdjęcia oddają idealnie tę chwilę.

wybór fotografa na ślub

Czym różni się u mnie sesja w dniu ślubu
od sesji poślubnej w innym dniu?

Sesja w inny dzień jest na pewno dłuższa i bardziej wieloplanowa — w dniu ślubu nie chcę zabierać Pary Młodej na dłużej od gości, więc przeznaczam na nią 15 minut i w zupełności ten czas wystarcza, aby uzyskać sporo różnorodnych zdjęć — choć nie aż tyle, ile w przypadku innego dnia, kiedy on nas nie ogranicza. Emocje towarzyszące w dniu ślubu są jednak niepowtarzalne, więc warto, choć na pięć minut, wyrwać się z wesela i wtulić w swoją “drugą połówkę”.

Ja kocham fotografować Was przy różnych okazjach, tak byście mieli wiele zdjęć we dwoje, ale nie odczuli tego za bardzo — po pierwsze first look jest super momentem na kilka zdjęć sam na sam, a później dosłownie 15 minut przed zachodem słońca. No i czasem również w nocy, kiedy wracam już do domu, robimy kilka zdjęć przed salą. Niektóre miejsca są cudownie podświetlone i szkoda byłoby tego nie ująć z Parą Młodą w kadrze.

Jeśli wybieramy się w plener zagraniczny, to wszystkie szczegóły dojazdu i noclegu ustalamy indywidualnie, w zależności od miejsca oraz czasu, jakiego potrzebujemy na zrealizowanie całej sesji. Jeśli chodzi o plenery w pobliżu, to przeważnie jedziemy na nie jednym samochodem, albo spotykamy się w ustalonym wcześniej punkcie. Jeśli jest to plener w niedalekiej okolicy, to wtedy kosztów dojazdu (ani oczywiście noclegu) nie ma.

Z jakim wyprzedzeniem zarezerwować datę ślubu u fotografa?

Im szybciej, tym lepiej ale to nie jest regułą! Na pewno nie szybciej niż na 2 lata przed planowaną datą ślubu. Ja najczęściej mam terminy zarezerwowane na rok do przodu, ale są też tzw. krótkie piłki i umowę podpisuję na dwa miesiące przed uroczystością. Wszystko to zależne jest od mojej dostępności i tego, w jakim dniu i miesiącu jest ślub. Nie podpisuję umów dalej niż dwa lata w przód, gdyż cena materiałów oraz koszty prowadzenia firmy z roku na rok się zmieniają.

No i życie — chyba nikt z nas nie wie, co się wydarzy za trzy lata. Można oczywiście dokonać wstępnej rezerwacji, ale dopiero po podpisaniu umowy otrzymujecie gwarancję rezerwacji terminu. Datę pleneru oraz sesji narzeczeńskich ustalam indywidualnie, poza dniami, w których realizuję reportaże ślubne.

jak wybrać fotografa na ślub?

Moje warunki współpracy

Spotkanie w cztery oczy jest dla mnie bardzo ważne — czy to przez Skype, czy podczas wspólnej kawy lub herbaty. Najważniejsze, aby się spotkać. Jeśli mieszkacie blisko, to zapraszam do mnie do domu; to dla mnie ważne byście poczuli się przy mnie swobodnie. Jeśli mieszkamy jednak daleko od siebie, a po rozmowie na Skypie zdecydujecie się na podpisanie umowy, to formalności załatwimy przez pocztę. Natomiast jeśli dopinamy wszystko na spotkaniu, to podpisujemy umowę na miejscu i formalności mamy z głowy.

Zadatek to 1000 złotych, który uiszczacie maksymalnie do 3 dni od dnia podpisania umowy. Drugą ratę wpłacacie po weselu. Po podpisaniu umowy otrzymujecie ode mnie poradnik Pary Młodej, który na pewno pomoże Wam lepiej przygotować się do tego wyjątkowego dnia pod kątem zdjęć, a także innych aspektów tej uroczystości. Stworzyłam go na podstawie doświadczeń zebranych przy moich Parach Młodych. Aż kipi od inspiracji i pięknych obrazków! 🙂

Na dwa tygodnie przed datą ślubu dopinamy szczegóły dotyczące uroczystości i mojego uczestnictwa w niej — specjalnie dla Was przygotowałam formularz, który jest łatwy i przyjemny w uzupełnieniu i nie odrywa Was od ważnych spraw związanych z tym wielkim dniem!

Mam nadzieję, że trochę pomogłam i wiecie już, czym sugerować się przy wyborze fotografa na ślub i wesele. Pamiętajcie, że zdjęcia są na całe życie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *