wybór fotografa na ślub

Wybór fotografa na ślub – kilka słów o współpracy ze mną

Wybór fotografa na ślub może być trudny, zatem czym się kierować?

Wybór fotografa w obecnych czasach jest niesamowicie trudna. Właściwie ciężko czasem rozróżnić osobę początkującą od profesjonalisty. Klient, który nie ma pojęcia o fotografii ale marzy o pięknych zdjęciach, nie tylko kwiatów czy detali, ale przede wszystkim uchwyconych momentach, gestach, łzach czy spojrzeniach musi poświecić o wiele więcej czasu na weryfikacje fotografów niż kiedyś.​​​​​​​​
​​​​​​​​
Piękne obrazki na Instagramie to codzienność, bądźmy szczerzy – każdy potrafi telefonem zrobić choć jedno ładne zdjęcie, ale zrobienie 400 wyjątkowych zdjęć opowiadający historię, w której będą wychwycone nie tylko ważne momenty ale właśnie te ułamki sekund to już wyzwanie, i tym reportażysta różni się od osoby początkującej. Piękne instagramy kuszą swoimi zdjęciami więc jak wybrać tego najlepszego fotografa?​​​​​​​​ Mam na początek kilka wskazówek, co możecie zrobić by czuć, że podjęliście dobrą decyzje i Wasze zdjęcia będą takie, o jakich marzycie:​​​​​​​​

  • przejrzeć pełen reportaż z dnia ślubu stworzony przez fotografa lub nawet dwa. Wtedy zobaczycie kadrowanie, kolory, spójność, emocje i poczujecie czy takie właśnie zdjęcia chcecie mieć. Każdy z Nas ma jakieś poczucie stylu i szuka czegoś innego, najważniejsze byście oglądając zdjęcia innej pary czuli, że te zdjęcia Wam się podobają!​​
  • obejrzeć albumy i wydruki z tych ślubów, bo to co wygląda dobrze na naszym komputerze może inaczej wyglądać w druku a także da Wam to pogląd na jakość produktu finalnego, u mnie w pakiecie z reportażem jest album i zawsze pokazuje jak będzie On wyglądał.
  • zobaczyć co ten fotograf oferuje poza usługą, czy mamy w cenie albumy, odbitki, poradnik ślubny lub wsparcie merytoryczne, które na przykład ja daje moim klientom od samego podpisania umowy po dzień ślubu.​​​​​​​​
  • poczytać opinie o tej osobie, wybrać się na spotkanie i zobaczyć czy dogadujemy się z tą osobą. Fotograf towarzyszy nam w bardzo intymnym momencie życia, zapraszamy go często do domu – to ważne by dobrze się przy nim czuć.​​​​​​​​
  • zapytaj ile będziesz czekać na zdjęcia, ja oddaje zdjęcia ze ślubu w 4 tygodnie, ale niektórzy oddają w 3 miesiące, słyszałam też o przypadku czekania na zdjęcia rok – zastanów się czy ma to dla Ciebie znaczenie i ile jesteście w stanie zaczekać.

Przede wszystkim, jako Para Młoda, musicie czuć się przy tej osobie swobodnie. Osobie – bo przecież umiejętności techniczne to nie wszystko, czynnik ludzki jest tu wyjątkowo ważny – oprócz odpowiedniego warsztatu potrzebna jest intuicja i refleks, który pozwoli uchwycić ułamki sekund w nieziemskie kadry. 

Z Waszym fotografem spędzicie z nim niemal cały dzień – od przygotowań, przez wzruszający i magiczny pierwszy taniec aż do oczepin, prawdopodobnie także plener ślubny – niejednokrotnie w najdalszych zakątkach świata! Ważne, abyście czuli się w swojej obecności dobrze i pozwolili sobie na odrobinę luzu, który jak nic innego dodaje zdjęciom autentyczności. Nawiązanie nici porozumienia z fotografem jest nieocenione – ze swojej strony ostrzegam, że spróbuję Was dobrze poznać.

Będziemy rozmawiać o muzyce, filmach, podróżach, po prostu będę dla Was znajomą, a nie Panią Fotograf. Personalne podejście do Was to cecha, dzięki której uzyskacie niepowtarzalne, wyjątkowe i oddające charakter – zarówno Wasz, jak i uroczystości kadry.

wybór fotografa na ślub

Techniczne aspekty wyboru fotografa na ślub

Jednym z ważniejszych dla Was kryterium jest cena reportażu ślubnego oraz wybór oferty, które są ze sobą ściśle powiązane. Ceny fotografów ślubnych są uzależnione od wielu czynników, u mnie jest to zależne od ilości godzin pracy, którą wybierzecie. Posiadam pakiety 5, 10 i 12 godzinne, do każdego z nich możecie dobrać albumy i inne dodatki. Dzięki wachlarzowi różnych możliwości można wybrać te elementy reportażu ślubnego, które są najciekawsze i najbardziej wartościowe dla Was.

Jak wygląda moja praca w dniu ślubu?

Zaczynam od detali, następnie przechodzę do Waszych przygotowań, błogosławieństwa, wyjścia z domu, przechodząc przez ceremonię, wesele, fotografuję uroczystość aż do umownej godziny. Niezmiernie niepozornym, lecz ważnym szczegółem jest, aby przed moim przyjazdem na Wasze przygotowania do ślubu mieć skupione w jednym miejscu takie elementy, jak zaproszenia ślubne, biżuterię, bukiet Panny Młodej, suknię ślubną i buty. Są to przedmioty nieodłącznie związane z Waszym dniem, a które zacznę uwieczniać na samym początku. Nie jest to obligatoryjne, ale w dobie Instagrama i Pinteresta piękne obrazki detali po prostu kuszą i ja sama lubię w reportażu przeplatać emocje i ważne chwile właśnie takimi detalami.

Dlaczego przygotowania są takie ważne? Po pierwsze to bardzo intymny moment w dniu ślubu – najbliżsi Wam ludzie szykują się z Wami do jednego z najważniejszych dni w Waszym życiu. Są spojrzenia, łzy, wzruszenia, rozmowy, śmiechy a ponieważ jesteście w otoczeniu tylko tych najbliższych to zdjęcia są autentyczne i osobiście uważam, że jedne z najważniejszych w tym dniu. Po drugie Wasi najbliżsi będą przyzwyczajać się do mojej obecności w domu, dzięki czemu kolejne zdjęcia wychodzą bardzo naturalnie, przestaje być w pewnym momencie Panią Fotograf a zaczynam być Uśką, co sprawia, że mogę podejść bliżej Waszej rodziny i nikt nie zwraca już uwagi na aparat – zdjęcia wyglądają jakby robił je członek rodziny.

Pamiętajcie, że szanuję Waszą prywatność – nie musicie obawiać się zdjęć, gdzie nie będziecie w pełni ubrani, zawsze pytam Was czy ten element przygotowań chcecie mieć na zdjęciach. Macie się czuć komfortowo – w końcu to Wasz Wielki Dzień i więcej stresów nie potrzebujecie! 

Podczas ceremonii w kościele jestem niemal niezauważalna, ponieważ ubieram się elegancko jak gość to wtapiam się w otoczenie a także cicho poruszam się po kościele. Mam specjalną licencję do wykonywania zdjęć w obiektach sakralnych i doskonale wiem kiedy wolno a kiedy nie można fotografować.

First Look

Zapewne, zgodnie z tradycją, nie będziecie się widzieć w trakcie przygotowań, nawet jeśli mieszkacie wspólnie. Kiedy Para Młoda jest już gotowa, organizuję moment Waszego spotkania – to jedyna rzecz, którą pomogę Wam “zainscenizować” podczas Waszego dnia. Jak to wygląda? Wybieram miejsce, ustawiam Pana Młodego i czekamy wspólnie na Pannę Młodą. I wtedy wchodzi Ona, cała na biało. Myślicie, że to zdjęcie będzie sztuczne? Nic bardziej mylnego! Emocje towarzyszące temu dniu, są tak nieprzewidywalne, że mogą wywrócić do góry nogami cały mój zamysł – nie sposób przecież przewidzieć Waszych reakcji! Pan Młody zobaczy swoją ukochaną w TYM wyjątkowym dniu po raz pierwszy. Tego momentu nie da się wyreżyserować, ale gwarantuję Wam, że zdjęcia oddadzą idealnie tę chwilę.

wybór fotografa na ślub

Ile czasu podczas wesela powinniśmy zarezerwować na zdjęcia z gośćmi weselnymi?

Zdjęcia z gośćmi zajmują nie więcej jak 20 minut. Oczywiście, wszystko zależy od ilości osób, z którymi chcecie mieć takie pamiątkowe ujęcia. Godzinę zdjęć ustalam z Wami i najczęściej z pomocą DJ lub zespołu zapraszamy wszystkich obecnych w wybrane miejsce na sesję zdjęciową. Przed ślubem ustalimy orientacyjny harmonogram wesela i powiem Wam o której i ile czasu zagospodarować na te zdjęcia. Często taka sesja z rodziną odbywa się na chwilę przed zachodem słońca – tak, aby przed tą sesją lub po porwać Was na krótki, romantyczny spacer, podczas którego zrobimy małą sesję zdjęciową tylko we dwoje.

Czym różni się sesja w dniu ślubu od sesji poślubnej
w innym dniu?

Sesja w inny dzień jest na pewno dłuższa i bardziej wieloplanowa – w dniu ślubu nie chcę Was zabierać na dłużej od gości, więc przeznaczam na ta sesje 15 minut i w zupełności ten czas wystarcza, aby uzyskać sporo różnorodnych zdjęć – choć nie aż tyle, ile w przypadku sesji innego dnia, kiedy czas nas nie ogranicza. Ale emocje towarzyszące Wam w dniu ślubu są niepowtarzalne, więc warto choć na pięć minut wyrwać się z wesela i wtulić w tę drugą połówkę. Ja kocham fotografować Was przy kilku okazjach tak byście mieli wiele zdjęć we dwoje ale nie odczuli tego za bardzo – po pierwsze first look jest super momentem na kilka zdjęć sam na sam, później dosłowienie 15 przed zachodem słońca i czasem również w nocy, kiedy wracam już do domu robimy kilka zdjęć przed salą. Niektóre miejsca są cudownie podświetlone i szkoda byłoby tego nie ująć z Wami w kadrze.

Jak wygląda plener ślubny, gdy jedziemy gdzieś dalej? Co z noclegiem i dojazdem?

Jeśli wybieramy się w plener zagraniczny, to wszystkie szczegóły dojazdu i noclegu ustalamy indywidualnie, w zależności od miejsca oraz czasu, jakiego potrzebujemy na zrealizowanie całej sesji. Jeśli chodzi o plenery w pobliżu, to przeważnie jedziemy na nie jednym samochodem, albo spotykamy się w ustalonym wcześniej punkcie. Jeśli jest to plener w niedalekiej okolicy, to wtedy kosztów dojazdu (ani oczywiście noclegu) nie ma.

Z jakim wyprzedzeniem zarezerwować datę ślubu u fotografa?

Im szybciej, tym lepiej – nie jestem pewna! Na pewno nie szybciej niż na 2 lata przed planowaną datą ślubu. Najczęściej terminy mam zarezerwowane na rok do przodu, ale są też tzw. krótkie piłki i umowę podpisuję na dwa miesiące przed uroczystością. Wszystko to zależne jest od mojej dostępności i tego w jakim dniu i miesiącu jest ślub. Nie podpisuję umów dalej niż dwa lata w przód, gdyż cena materiałów oraz koszty prowadzenia firmy z roku na rok się zmieniają. No i życie – chyba nikt z Nas nie wie co się wydarzy za trzy lata, co pokazał Nam rok 2020! Można oczywiście dokonać wstępnej rezerwacji, ale dopiero po podpisaniu umowy otrzymujecie gwarancję rezerwacji terminu. Datę pleneru oraz sesji narzeczeńskich ustalamy indywidualnie, poza dniami, w których realizuję reportaże ślubne.

sesja poślubna

Zdecydowaliśmy się! Jak wygląda rezerwacja?

Spotkanie w cztery oczy jest dla mnie bardzo ważne – nie ważne, czy odbędzie się przez Skype, czy podczas wspólnej kawy lub herbaty. Najważniejsze, aby zamienić ze sobą słowo widząc siebie nawzajem. Jeśli mieszkacie blisko zapraszam Was do mnie do domu, to dla mnie ważne byście poczuli się przy mnie swobodnie. Jeśli mieszkamy jednak daleko od siebie, a po rozmowie na Skypie zdecydujecie się na podpisanie umowy, formalności załatwimy przez pocztę. Jeśli dopinamy wszystko na spotkaniu, to podpisujemy umowę na miejscu i formalności mamy z głowy.

Zadatek to tysiąc złotych, który uiszcza się maksymalnie do 3 dni od dnia podpisania umowy, drugą ratę wpłacacie po weselu. Po podpisaniu umowy otrzymujecie ode mnie poradnik Pary Młodej, który na pewno pomoże Wam lepiej przygotować się do tego wyjątkowego dnia pod kątem zdjęć, a także innych aspektów tej uroczystości. Stworzyłam go na podstawie doświadczeń zebranych przy moich Parach Młodych. Aż kipi od inspiracji i pięknych obrazków! 🙂


Na dwa tygodnie przed datą ślubu dopinamy szczegóły dotyczące uroczystości i mojego uczestnictwa w niej – specjalnie dla Was przygotowałam formularz, który jest łatwy i przyjemny w uzupełnieniu i nie odrywa Was od ważnych spraw związanych z Waszym wielkim dniem.

Jeśli choć troszkę przekonałam Was do współpracy ze mną to napiszcie wiadomość
i umówmy się na niezobowiązujące spotkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.