fotograf slubny śląsk

Wybór fotografa na ślub – kilka słów o współpracy ze mną

Wybór fotografa na ślub nie musi być trudny, zatem czym się kierować?

Okej, zdecydowaliśmy się, bierzemy ślub, wow! Wybraliśmy wyśnioną salę, piękny kościół i dekoracje, oprawę muzyczną znaną z tworzenia niesamowitej atmosfery, wszyscy goście zaproszeni i już zacierają ręce, aby świętować razem  z nami. Czy o czymś zapomnieliśmy? Być może tak – przecież nieocenione byłoby uwiecznienie tych wszystkich przygotowanych wspaniałości, a co ważniejsze – miłości wiszącej w powietrzu, emocji Pary Młodej, Rodziców, Przyjaciół, wszystkich zaproszonych Gości, klimatu szalonych tańców i chwil wzruszeń. Wszystko to uchwycić może czujny, bystry i profesjonalnie przygotowany do indywidualnego przypadku fotograf! Jak znaleźć i wybrać takiego profesjonalistę?

Przede wszystkim, jako Para Młoda, musicie czuć się przy tej osobie swobodnie. Osobie – bo przecież umiejętności techniczne to nie wszystko, czynnik ludzki jest tu wyjątkowo ważny – oprócz odpowiedniego warsztatu potrzebna jest intuicja i refleks, który pozwoli uchwycić ułamki sekund w nieziemskie kadry. 

Z Waszym fotografem spędzicie z nim niemal cały dzień ? od przygotowań, przez wzruszający i magiczny pierwszy taniec aż do oczepin, prawdopodobnie także na plener ślubny – niejednokrotnie w najdalszych zakątkach świata! Ważne, abyście czuli się w swojej obecności dobrze i pozwolili sobie na odrobinę luzu, który jak nic innego dodaje zdjęciom autentyczności. Nawiązanie nici porozumienia z fotografem jest nieocenione ? ze swojej strony ostrzegam, że spróbuję Was dobrze poznać. Będziemy rozmawiać o muzyce, filmach, podróżach ? po prostu będę dla Was znajomą, a nie Panią Fotograf. Personalne podejście do Was to cecha, dzięki której uzyskacie niepowtarzalne, wyjątkowe i oddające charakter – zarówno Wasz, jak i uroczystości – kadry.

Jak wyglądają techniczne aspekty wyboru fotografa?

Kombinacji ważnych aspektów jest bez liku, więc spróbuję odpowiedzieć na pytania, które często mi zadajecie. Jednym z ważniejszych dla Was kryterium jest cena reportażu ślubnego oraz wybór oferty, które są ze sobą ściśle powiązane. Ceny fotografów ślubnych są uzależnione od wielu czynników, u mnie jest to zależne od oferty, którą wybierzecie. Dzięki wachlarzowi różnych możliwości można wybrać te elementy reportażu ślubnego, które są najciekawsze i najbardziej wartościowe dla Was. Na dole strony link do oferty 🙂

Jak wygląda moja praca w dniu ślubu?

Zaczynam od detali, następnie przechodzę do Waszych przygotowań, błogosławieństwa, wyjścia z domu, przechodząc przez ceremonię, wesele, fotografuję uroczystość aż do oczepin. Niezmiernie niepozornym, lecz ważnym szczegółem jest, aby przed moim przyjazdem na Wasze przygotowania do ślubu mieć skupione w jednym miejscu takie elementy, jak zaproszenia ślubne, biżuterię, bukiet Panny Młodej, suknię ślubną i buty. Są to przedmioty nieodłącznie związane z Waszym dniem, a które zacznę uwieczniać na samym początku. 

Dlaczego właśnie tak? Wasi najbliżsi będą przyzwyczajać się do mojej obecności w domu, dzięki czemu kolejne zdjęcia wychodzą bardzo naturalnie. Szanuję Waszą prywatność ? nie musicie obawiać się zdjęć, gdzie nie będziecie w pełni ubrani ? zdjęcia z ubierania zawierają detale, takie jak zapięcia sukni czy spinek przy mankietach. Macie się czuć komfortowo i zrelaksowani ? w końcu to Wasz Wielki Dzień i więcej stresów nie potrzebujecie! 

Podczas ceremonii w kościele jestem niemal niezauważalna ? to szacunek dla religii, dla Was i Waszych gości. Moja praca kończy się kilka minut po północy ? oczepiny to ostatni moment który rejestruję. Jeśli chcecie uwiecznić chwilę z krojeniem tortu lub atrakcje weselne, to proszę, aby planować je przed północą.

First Look

Zapewne, zgodnie z tradycją, nie będziecie się widzieć w trakcie przygotowań, nawet jeśli mieszkacie wspólnie. Kiedy Para Młoda jest już gotowa, organizuję moment Waszego spotkania ? to jedyna rzecz, którą będę ?inscenizować? podczas Waszego dnia. Jak to wygląda? Wybieram miejsce, ustawiam Pana Młodego i czekamy wspólnie na Pannę Młodą. Myślicie, że to zdjęcie będzie sztuczne? Nic bardziej mylnego ? magia towarzysząca temu dniu, jest tak nieprzewidywalna, że może wywrócić do góry nogami cały mój zamysł – nie sposób przecież przewidzieć Waszych reakcji! Właśnie to jest najpiękniejszą niewiadomą w tym misternym planowaniu. Tego momentu nie da się wyreżyserować, ale gwarantuję Wam, że migawka aparatu doskonale odda tę niesamowicie emocjonalną chwilę. 

Ile czasu podczas wesela powinniśmy zarezerwować na zdjęcia z gośćmi weselnymi?

Zdjęcia ?ustawiane? z gośćmi zajmują nie więcej jak 15 minut. Oczywiście, wszystko zależy od ilości osób, z którymi chcecie mieć takie pamiątkowe ujęcia. Godzinę zdjęć ustalam z Wami i najczęściej z pomocą DJa lub zespołu zapraszamy wszystkich obecnych w wybrane miejsce na sesję zdjęciową. Aranżujemy wtedy zdjęcie pamiątkowe z wszystkimi gośćmi, a następnie indywidualne zdjęcia pamiątkowe z przyjaciółmi i rodziną. Przed ślubem ustalimy orientacyjny harmonogram wesela i powiem Wam o której i ile czasu zagospodarować na te zdjęcia. Często taka sesja odbywa się na chwilę przed zachodem słońca ? tak, aby i Was porwać na krótki, romantyczny spacer, podczas którego zrobimy małą sesję zdjęciową tylko we dwoje.

Czym różni się sesja w dniu ślubu od sesji w innym dniu?

Sesja w inny dzień jest na pewno dłuższa i bardziej wieloplanowa ? w dniu ślubu nie chcę Was zabierać na dłużej od gości, więc przeznaczam dla Was 20 minut (first look i chwila przed zachodem słońca) i w zupełności ten czas wystarcza, aby uzyskać sporo różnorodnych zdjęć – choć nie aż tyle, ile w przypadku sesji innego dnia, kiedy czas nas nie ogranicza. Ale emocje towarzyszące Wam w dniu ślubu są niepowtarzalne, więc warto choć na pięć minut wyrwać się z wesela i wtulić w tę drugą połówkę. 

Jak wygląda plener ślubny, gdy jedziemy gdzieś dalej? Co z noclegiem i dojazdem?

Jeśli wybieramy się w plener zagraniczny, to wszystkie szczegóły dojazdu i noclegu ustalamy indywidualnie, w zależności od miejsca oraz czasu, jakiego potrzebujemy na zrealizowanie całej sesji. Jeśli chodzi o plenery w pobliżu, to przeważnie jedziemy na nie jednym samochodem, albo spotykamy się w ustalonym wcześniej punkcie. Jeśli jest to plener w niedalekiej okolicy, to wtedy kosztów dojazdu (ani oczywiście noclegu) nie ma.

Z jakim wyprzedzeniem zarezerwować datę ślubu u fotografa?

Im szybciej, tym lepiej ? jednakże nie szybciej niż na 2 lata przed planowaną datą ślubu. Najczęściej terminy mam zarezerwowane na rok lub dwa do przodu, ale są też tzw. krótkie piłki i umowę podpisuję na dwa miesiące przed uroczystością. Wszystko to zależne jest od mojej dostępności i tego w jakim dniu i miesiącu jest ślub. Nie podpisuję umów dalej niż dwa lata w przód, gdyż cena materiałów oraz koszty prowadzenia firmy z roku na rok się zmieniają. Można oczywiście dokonać wstępnej rezerwacji, ale dopiero po podpisaniu umowy otrzymujecie gwarancję rezerwacji terminu. Datę pleneru oraz sesji narzeczeńskich ustalamy indywidualnie, poza dniami, w których realizuję reportaże ślubne.

Zdecydowaliśmy się! Co teraz?
Jak wygląda podpisanie umowy z fotografem ślubnym?

Spotkanie w cztery oczy jest dla mnie bardzo ważne ? nie ważne, czy odbędzie się przez Skype, czy podczas wspólnej kawy lub herbaty ? ważne, aby zamienić ze sobą słowo widząc siebie nawzajem. Jeśli mieszkamy daleko od siebie, a po rozmowie zdecydujecie się na podpisanie umowy, formalności załatwimy przez pocztę. Jeśli dopinamy wszystko na spotkaniu, to podpisujemy umowę na miejscu i formalności mamy z głowy.

Zadatek to tysiąc złotych, który uiszcza się maksymalnie do 3 dni od dnia podpisania umowy, drugą ratę wpłacacie po weselu. Po podpisaniu umowy otrzymujecie ode mnie poradnik Pary Młodej, który na pewno pomoże Wam lepiej przygotować się do tego wyjątkowego dnia pod kątem zdjęć, a także innych aspektów tej uroczystości. Stworzyłam go na podstawie doświadczeń zebranych przy moich Parach Młodych. Aż kipi od inspiracji i pięknych obrazków! 🙂
Na dwa tygodnie przed datą ślubu dopinamy szczegóły dotyczące uroczystości i mojego uczestnictwa w niej ? specjalnie dla Was przygotowałam formularz, który jest łatwy i przyjemny w uzupełnieniu i nie odrywa Was od ważnych spraw związanych z Waszym wielkim dniem.

Ile dostajemy zdjęć ze ślubu?

W dniu ślubu oraz podczas zabawy weselnej robię naprawdę dużo zdjęć, często nawet nie wiecie kiedy 🙂 i z pewnością nic nie umknie mojej uwadze. Finalnie oddaję Wam galerię, która składa się z 350 zdjęć (chociaż w większości przypadków dostajecie tych zdjęć więcej). Całość będzie dla Was udostępniona w galerii internetowej (którą z kolei Wy możecie udostępnić gościom) oraz na pendrivie. Album ślubny tworzymy wspólnie w specjalnym kreatorze: przeważnie znajduje się w nim 100 zdjęć z reportażu oraz dodatkowo zdjęcia z sesji narzeczeńskiej i pleneru, w zależności od Waszych preferencji.

Ile czeka się na zdjęcia ślubne?

Gdy emocje po uroczystości ślubnej i weselu powoli opadają, czymś naturalnym jest wracanie do wspomnień za pomocą zdjęć. Kiedy więc można się ich spodziewać? Zazwyczaj czas oczekiwania na zdjęcia wynosi miesiąc i jest to opisane w umowie.

Leave a Reply